Podejrzewam, że część z Was pieczenie ciast zacznie dopiero w sobotę. Macie więc jeszcze czas, żeby zdecydować się na upieczenie tego doskonałego pod każdym względem seromakowca. Wiem, ze mak trzeba wcześniej sparzyć i namaczać, ale teraz bez problemu znajdziecie w sklepach mak już zmielony, który trzeba tylko zagotować z mlekiem lub wodą – nie mylić z gotowymi puszkami z masą makową, których nie polecam. Własnoręcznie przygotowana masa makowa jest bez porównania lepsza od tej gotowej. Jeżeli podczas Świąt nigdy nie możecie się zdecydować, co spróbować jako pierwsze i co wolicie – sernik czy makowiec, ten przepis jest idealny dla Was. Wilgotny i zwarty sernik, na dole makowiec pełen bakalii, a to wszystko na pysznym maślanym spodzie. Jego przygotowanie zajmuje trochę czasu – radzę zarezerwować 1,5-2h – nie wliczając czasu pieczenia, ale sam efekt jest bez dwóch zdań tego wart.
Do pieczenia użyjcie blachy z wysokim brzegiem, bo ciasta jest bardzo dużo. Ja czasami odkładam kilka łyżek masy makowej, żeby zmieściła mi się masa sernikowa. Pozostałą masę makową można użyć np. do makiełek. Ciasta możecie nalać po sam brzeg. Ciasto nie rośnie, więc nie ma obaw, że nam się wyleje w piekarniku podczas pieczenia.
Składniki (na blachę 25×35 cm, blacha musi być wysoka):
Na ciasto:
- 1 kostka zimnego masła (250 g),
- 2 czubate szklanki mąki,
- 3/4 szklanki cukru pudru,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- szczypta soli,
- 3 żółtka,
- 1 łyżka kwaśnej śmietany 18%.
Na masę makową:
- 1/2 kg zmielonego maku,
- 1 szklanka mleka,
- 1/2 kostki masła (125 g),
- 2 łyżki miodu,
- średniej wielkości jabłko,
- kilka kropel ekstraktu migdałowego (lub aromatu),
- 2 łyżki kaszy manny,
- 100 g orzechów włoskich posiekanych,
- 100 g rodzynek posiekanych,
- 3 jajka,
- 3/4 szklanki cukru.
Na masę serową:
- 1/2 kostki miękkiego masła (125 g),
- 1 szklanka cukru,
- 4 jajka,
- 1 kg twarogu dwukrotnie zmielonego lub gotowego z wiaderka (polecam jedynie ser z Piątnicy lub Wielunia – są najlepsze),
- 1 opakowanie budyniu waniliowego (40 g),
- 1/2 szklanki śmietany kremówki (125 ml).
Dodatkowo: cukier puder do oprószenia.
Przygotowanie ciasta.
Zagnieć ciasto i wyklej nim spód blaszki wyłożonej papierem do pieczenia (25×35 cm). Podpiecz ok. 20 minut w 180ºC do lekkiego zrumienienia. Ostudź.
Przygotowanie masy makowej.
Jabłko obierz i zetrzyj na tarce na dużych oczkach. Rodzynki zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut. Zmielony mak przełóż do garnka, zalej mlekiem i podgrzewaj na małym ogniu. Po kilku minutach dodaj pokrojone w kostkę masło, miód, jabłko, ekstrakt waniliowy, orzechy rodzynki oraz kaszę mannę. Podgrzewaj jeszcze kilka minut, cały czas mieszając, aby masa się nie przypaliła. Zdejmij z palnika, wystudź.
Białka oddziel od żółtek. Żółtka ucieraj z cukrem, aż będą puszyste, dodaj do nich ostudzoną masę makową i krótko miksuj. Białka ubij na sztywno, delikatnie wmieszaj do masy. Zrób to tuż przed pieczeniem, żeby masa nie opadła.
Przygotowanie masy serowej.
Masło utrzyj z cukrem, dodaj jajka i pozostałe składniki. Zmiksuj.
Na ostudzony spód wyłóż masę makową, wyrównaj.
Na nią delikatnie, łyżka po łyżce, wyłóż masę serową. Nie wylewaj jej od razu w całości.
Ciasto piecz w 170ºC około godziny, aż sernik będzie ścięty z wierzchu (mi zajmuje to zazwyczaj ok. 1h i 10 minut). Gdyby za szybko się zrumienił, przykryj go folią aluminiową. Wyłącz piekarnik, a ciasto ostudź w uchylonym piekarniku. Kiedy ciasto ostygnie, wstaw je do lodówki, najlepiej na całą noc. Przed podaniem można udekorować cukrem pudrem. Nie wcześniej, bo cukier puder wsiąknie.
Źródło: Miesięcznik „Weranda country”
Smacznego! :-)
połączenie moich dwóch ulubionych ciast – sernika i makowca. Czy jest coś bardziej idealnego? ;)
Kiedy czytam przepis to czuję smak tej masy makowej, ktora rozpływa sie w ustach. Niestety jest to przepis powyżej mojego poziomu kompetencji :-)
Serdeczne pozdrowiienia i życzenia pogodnych Świąt.
P.S. Piękne to zdjęcie :-)
Marku, dziękuję bardzo – za miłe słowa i za życzenia. :-) Tobie również życzę radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia :-) A przepis nie jest tak trudny jak się wydaje.