Pierniczki z lukrem królewskim

Pyszne,  korzenne pierniczki,  które znikają w takim tempie, że będę musiała je piec kolejny raz,  żeby cokolwiek zostało na Boże Narodzenie.  Przygotowuje się je łatwo,  ciasto przyjemnie się wałkuje. Trzeba tylko pamiętać  o podsypywaniu blatu mąką.  Kakao jest dodane w dość sporej ilości, żeby pierniczki były ciemne i ładnie kontrastowały z lukrem. Jeżeli chcecie mieć jaśniejsze pierniczki, zmniejszcie ilość dodanego kakao.
Lukier królewski to moje odkrycie tego sezonu. Zawsze zachwycałam się w internecie pięknymi pierniczkami udekorowanymi lukrem, które wyglądały jak małe dzieła sztuki. W tym roku postanowiłam zrobić takie sama. I przepadłam… Spędziłam już niejeden wieczór, dekorując z przyjemnością upieczone wcześniej pierniczki.  Pamiętajcie o tym, że pierniczki nie muszą być idealne. Moje też nie są, ale nie o to w tym chodzi. Ich przygotowanie ma sprawiać przyjemność. Na początku dekorowanie może wydawać się trudne, ale z każdym kolejnym pierniczkiem będzie Wam szło coraz lepiej.  

Składniki:

Ciasto na pierniki:

  • 250 g miodu naturalnego,
  • 250 g masła,
  • 150 g cukru,
  • 600 g mąki pszennej,
  • 1 jajko,
  • 50 g kakao,
  • 1 łyżeczka sody,
  • 2 łyżki przypraw korzennych do piernika.

Lukier królewski:

  • 1 białko jajka,
  • ok. 1,5 szklanki cukru pudru.

Miód wlać do garnka, dodać masło i cukier. Wszystko razem zagotować. Wystudzić (koniecznie!) i wymieszać z jajkiem. Mąkę pszenną przesiać, dodać do niej sodę, kakao, przyprawę do piernika i ostudzoną masę miodową. Wszystko razem zagnieść. Wstawić do lodówki, schłodzić, aż ciasto będzie stałe (około godziny). Ciasto rozwałkować na podsypanym mąką blacie na grubość ok. 5 mm. Wycinać wybrane kształty za pomocą foremek do ciastek. Jeżeli chcemy pierniki powiesić na choince, to należy jeszcze przed pieczeniem zrobić dziurki za pomocą słomki. Wykrojone pierniki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pierniczki pieczemy ok. 15 minut w 180oC. Sprawdzić kilka minut przed końcem, czy pierniczki są już upieczone. Po wyjęciu ostudzić.
Pierniczki po upieczeniu są bardzo twarde, ale po kilku dniach zmiękną.

Przygotowanie lukru królewskiego.

Cukier puder przesiewamy do miseczki (koniecznie!), dodajemy białko jajka i dokładnie mieszamy, nie może być żadnych grudek. Ilość cukru pudru zależy tak naprawdę od wielkości jajka. Lukrem królewskim wykonuje się dokładne dekoracje, musi być więc dość gęsty. Ma być gęsty mniej więcej jak pasta do zębów.

Lukier przełożyć do rękawa cukierniczego. Do takich dokładnych dekoracji najlepiej użyć metalowej końcówki (tylki cukierniczej) numer 1. Udekorować pierniczki. Lukier szybko schnie na pierniczkach, ale przed włożeniem ich do pojemnika najlepiej zostawić je na całą noc, żeby dokładnie wyschły.

Dobra rada. Jeżeli chcecie, żeby linie były równe i proste, nie można dotykać metalową końcówką pierniczków. Pierniczka dotykamy tylko na początku, gdzie zaczynamy robić linię, potem nitkę lukru wyciskamy w powietrzu i kładziemy ją lekko na pierniczku, dotykając ciastka metalową końcówką dopiero tam, gdzie linia ma się skończyć.

Źródło: Cupcake factory

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *