Domek z piernika

Domek z piernika to piękna świąteczna dekoracja, a jednocześnie dobra zabawa (nie tylko dla dzieci) podczas pieczenia i dekorowania. Domek możecie przygotować już teraz, bez problemu wytrzyma do Świąt. Na samym dole znajdziecie wzór domku do pobrania i wydrukowania. Starałam się, żeby domek był jak najprostszy do wykonania. Dekoracje domku możecie wykonać według własnego uznania. Trzymajcie się wszystkich wskazówek, które napisałam, a jestem pewna, że domek Wam się uda.

Do upieczenia domku wykorzystałam ten przepis na pierniczki (klik).

Składniki:

Ciasto:

  • 250 g miodu naturalnego,
  • 250 g masła,
  • 150 g cukru,
  • 600 g mąki pszennej,
  • 1 jajko,
  • 50 g kakao,
  • 1 łyżeczka sody,
  • 2 łyżki przypraw korzennych do piernika.

Lukier królewski:

  • 1 białko jajka,
  • ok. 1,5 szklanki cukru pudru.

Dodatkowo trochę cukru pudru do oprószenia dachu i choinek.

Przygotowanie domku

Miód wlać do garnka, dodać masło i cukier. Wszystko razem zagotować. Wystudzić (koniecznie!) i wymieszać z jajkiem. Mąkę pszenną przesiać, dodać do niej sodę, kakao, przyprawę do piernika i ostudzoną masę miodową. Wszystko razem zagnieść. Wstawić do lodówki, schłodzić, aż ciasto będzie stałe (około godziny).

Wydrukować wzór domku. Wyciąć wydrukowane ściany, dach i drzwi. W papierze wyciąć także otwory na okna i drzwi. Zwróćcie uwagę, że na każdym elemencie domku jest napisane, ile sztuk danego elementu jest potrzebne do upieczenia.

Przygotować 2 duże blachy do pieczenia (te, które są na wyposażeniu piekarnika). Rozłożyć na nich papier do pieczenia. Ciasto podzielić na połowę i rozwałkować bezpośrednio na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia. Wycinanie domku bezpośrednio na blaszce spowoduje, że poszczególne elementy nie odkształcą się podczas przenoszenia. Pamiętajcie, żeby wałek podsypać mąką, żeby ciasto się nie kleiło. Rozwałkowane ciasto powinno mieć ok. 4-5 mm grubości. Do ciasta przykładać po kolei wycięte z papieru elementy domku. Pierniki wykrawać za pomocą ostrego noża. Starajcie się wykrawać jak najdokładniej. Pomiędzy elementami domku zostawić co najmniej 3 cm odległości, ponieważ ciasto rośnie podczas pieczenia. Z pozostałego ciasta można powycinać za pomocą foremek choinki, które później pięknie ozdobią teren wokół domku.

Pierniczki piec ok. 15 minut w 180oC. Sprawdzić kilka minut przed końcem, czy pierniczki są już upieczone. Po wyjęciu z piekarnika pozostawić na blaszce aż do całkowitego wystygnięcia (!). Pierniki muszą być wystudzone i twarde.

Uwaga! Rozwałkowanie ciasta na blaszce nie jest bez wątpienia łatwe, ponieważ blacha i papier się przesuwają. Warto poprosić kogoś o pomoc w przytrzymaniu.

Ze względu na czas wykonania pierniki można upiec jednego dnia, a dekorować i sklejać następnego.

Przygotowanie lukru królewskiego

Cukier puder przesiać do miseczki (koniecznie!), dodać białko jajka i dokładnie wymieszać, nie może być żadnych grudek. Ilość cukru pudru zależy tak naprawdę od wielkości jajka. Lukrem królewskim wykonuje się dokładne dekoracje, musi być więc dość gęsty. Ma być gęsty mniej więcej jak pasta do zębów.

Lukier przełożyć do rękawa cukierniczego.

Dekorowanie domku

Uwaga! Należy pamiętać o tym, że wszystkie ściany domku oraz dach należy udekorować przed sklejeniem domku.

Domek udekorować według własnego uznania. Do dekoracji domku użyłam tylki cukierniczej nr 1 (firmy Wilton) – najmniejszy otwór. Do dekoracji choinek użyłam tylki cukierniczej nr 2.

Dobra rada. Jeżeli chcecie, żeby linie były równe i proste, nie można dotykać metalową końcówką pierniczków. Pierniczka dotykamy tylko na początku, gdzie zaczynamy robić linię, potem nitkę lukru wyciskamy w powietrzu i kładziemy ją lekko na pierniczku, dotykając ciastka metalową końcówką dopiero tam, gdzie linia ma się skończyć.

Lukier szybko schnie na pierniczkach, ale przed połączeniem domku najlepiej zostawić udekorowane ściany co najmniej na 1 godzinę, aby dokładnie wyschły. Nie trzeba się martwić, że lukier zastygnie w worku cukierniczym. Do sklejania ścian lukier ma być właśnie jeszcze bardziej gęsty niż podczas dekorowania.

Sklejanie domku

Przygotować płaską podstawę, na której będzie stał domek. Ja użyłam deski do krojenia.

Klejenie domku wymaga cierpliwości i czasu. Nie można wszystkiego skleić od razu, ponieważ domek nam się rozwali. Sklejaj zawsze tylko po dwa elementy.

Kolejność klejenia też ma znaczenie.

  • Sklejanie zaczynamy od bocznej ścianki i przedniej lub tylnej ściany. Lukier wycisnąć na bok, aby skleić ścianki. Najlepiej skleić tak, aby przednia i tylna ściana stanowiły szerokość domu, czyli ściany boczne należy przykleić do tyłu ścianek przedniej i tylnej.
  • Podeprzeć ścianki z obu stron. Do popierania używać np. szklanek czy słoiczków. Poczekaj, aż ścianki całkowicie się skleją, zanim zaczniesz sklejać kolejne elementy. Może to trwać ok. pół godziny.
  • Następna w kolejności do sklejania jest ściana przednia lub tylna (zależy, od której zaczęliśmy) oraz ostatnia ścianka boczna.
  • Jak baza domku jest już porządnie sklejona, to następnie przyklejamy dach. Dach przyklejamy do wszystkich ścian, a także łączymy ze sobą na samej górze. Przed przyklejeniem dachu należy przygotować sobie odpowiedniej wysokości słoiczki lub szklanki, które będą przytrzymywać dach podczas schnięcia.
  • Na sam koniec przyklejamy drzwi, ale tylko jednym bokiem, żeby drzwi były lekko otwarte.
  • Na końcu dach można posypać cukrem pudrem (używając małego sitka), żeby stworzyć efekt śniegu. Cukrem pudrem można również oprószyć choinki.

Cały domek jest oczywiście jadalny, więc możecie go zjeść, jeżeli już Wam się znudzi. :-)

Wzór domku do pobrania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *