To ostatni moment, żeby upiec to ciasto i wykorzystać dostępne jeszcze w sklepach i na rynkach maliny czy jeżyny. Ciasto jest lekkie i orzeźwiające dzięki jogurtowi greckiemu i owocom. Jeżeli wolicie bardziej słodkie ciasta, to możecie dodać więcej cukru do masy jogurtowej. Sama masa smakuje trochę jak sernik, a jest znacznie lżejsza. Ciasto jest bardzo proste do wykonania, masę robi się błyskawicznie dzięki temu, że wszystkie składniki miksuje się od razu razem.
W sobotę miałam 6. rocznicę prowadzenia bloga. Czas szybko mija. :-) Ostatnio dodaję mniej wpisów, ale wynika to z tego, że mam mniej czasu, bo sam blog jest nadal dla mnie bardzo ważny. Nie chcę też dodawać niesprawdzonych przepisów, byle tylko pojawiło się coś nowego. Ale kiedyś na pewno wrócę do częstszego dodawania przepisów. Na wszystko przyjdzie swój czas. :-) A teraz życzę Wam smacznego testowania nowego przepisu na tartę. Bo warto wypróbować!
Składniki na kruchy spód (okrągła forma do tarty o średnicy 25 cm):
- 220 g mąki pszennej,
- 120 g masła, zimnego,
- 3 łyżki zimnej wody,
- 3 łyżki cukru pudru,
- szczypta soli.
Mąkę przesiać, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać cukier, sól, wodę i szybko zagnieść. Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30-60 minut.
Po wyjęciu ciasta z lodówki, rozwałkować je na papierze do pieczenia na grubość około 3 mm, następnie razem z papierem przenieść nad formę od tarty, obrócić, delikatnie odkleić papier i wylepić nim formę do tarty, wysmarowaną wcześniej masłem i oprószoną mąką. Wyrównać. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, a następnie na papier wysypać specjalne kulki ceramiczne do obciążania ciasta, a jeżeli ich nie mamy, to można wysypać np. suchy ryż (ok. 200 g) lub suchą fasolę. Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiec w temperaturze 190ºC przez 15 minut. Następnie papier usunąć, piec kolejne 20 minut lub do mocnego zrumienienia ciasta. Ciasto powinno być całkowicie wypieczone, ponieważ nadzienie jest bardzo płynne. Podpieczoną tartę wyjąć z piekarnika.
Nadzienie jogurtowe:
- 600 ml jogurtu greckiego lub gęstego naturalnego,
- 3 jajka,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub ziarenka z 1 laski wanilii,
- 3/4 szklanki cukru pudru (lub więcej, do smaku),
- 1,5 łyżki miodu.
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Składniki umieścić w naczyniu i zmiksować blenderem. Jeżeli powstała pianka na wierzchu, to odstawić masę na 10-15 minut, żeby pianka opadła.
Bardzo płynne nadzienie jogurtowe przelać na upieczony spód (spód może być gorący).
Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190ºC i piec około 30 minut. Nadzienie jogurtowe powinno być ścięte na całej powierzchni tarty, szczególnie pośrodku.
Wyjąć z piekarnika, przestudzić. Schłodzić przez 2 godziny w lodówce.
Dodatkowo:
- 400 g malin, borówek lub jeżyn,
- 100 g białej czekolady (jeżeli chcemy, żeby owoce się bardziej trzymały tarty) lub cukier puder do oprószenia (jeżeli nam nie przeszkadza, że owoce spadają).
Białą czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Gorącą czekoladą polać szybko przygotowaną tartę, a owoce lekko wcisnąć w roztopioną czekoladę. Jeżeli nam nie przeszkadza, że owoce spadają z tarty, to możemy zrezygnować z czekolady, a owoce jedynie oprószyć cukrem pudrem.
Źródło: mojewypieki.com