Hummus

Wiele razy przymierzałam się do przygotowania hummusu, chcąc urozmaicić nudne kanapki z serem i szynką, ale dopiero niedawno kupiłam pastę tahini (bez problemu dostępną w większych sklepach) i w końcu zaczęłam go robić. I oto w końcu na stronie on hummus we własnej osobie! :-) Przygotowanie go zajmuje chwilę (nie licząc czasu namaczania i gotowania ciecierzycy lub tym bardziej chwilę, jeżeli używamy ciecierzycy z puszki). I jest świetnym uzupełnieniem i wzbogaceniem codziennych kanapek. Hummus idealnie nadaje się też na wszelkiego rodzaju imprezy. Można go podawać ze świeżym pieczywem, czy warzywami pokrojonymi w słupki. Pamiętajcie, żeby wierzch hummusu, po przełożeniu do miseczki, polać oliwą. 

Sekretem szybkiego ugotowania ciecierzycy do miękkości jest dodanie do gotowania sody oczyszczonej. Jeżeli jej nie użyjemy, będziemy potrzebować bardzo dużo czasu, żeby ciecierzyca się ugotowała i była idealnie miękka. Oryginalnie hummus powinien być idealnie gładki. Jeżeli użyjemy ciecierzycy z puszki, to hummus będzie miał grudki (tak jak na zdjęciu). Od razu zaznaczam, że podaję Wam tylko, jaki powinien być idealny hummus, co nie znaczy, że masa z grudkami nie będzie tak samo albo nawet bardziej smaczna, niż ta zmiksowana na gładką masę. 

Jeżeli hummus wydaje się Wam za mdły lub zbyt prosty, to możecie wzbogacić go, dodając np. drobno posiekane suszone pomidory, zieloną pietruszkę czy nawet drobno posiekaną bazylię. 

Składniki:

  • 1 szklanka suchej ciecierzycy lub 2 puszki (po 400 g) ciecierzycy odcedzonej,
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej,
  • 2-3 płaskie łyżki pasty tahini,
  • 2 ząbki czosnku obrane,
  • sok z 1/2 średniej cytryny,
  • ok. 1/4 szklanki zimnej wody,
  • sól, pieprz.

Dodatkowo:

  • kilka łyżek oliwy extra vergine.

Suchą ciecierzycę zalać wodą i namaczać ok. 6-8 godzin (sprawdzić przepis na opakowaniu). Po tym czasie odlać wodę, w której ziarna się moczyły, przesypać ziarna do garnka, zalać świeżą wodą, dodać sodę oczyszczoną i gotować ok. 40 minut, aż ziarna będą idealnie miękkie. Ciecierzycę odcedzić. Włożyć do garnka. Dodać pastę tahini, czosnek i sok z cytryny. Zacząć miksować przy pomocy blendera czy innej maszyny miksującej. Wszystko zmiksować na idealnie gładką masę. Jeżeli użyjemy ciecierzycy z puszki, to hummus nigdy nie będzie idealnie gładki. Następnie stopniowo dodawać zimną wodę. Jej ilość zależy od naszych upodobań. Jeżeli chcemy, żeby masa była bardziej gęsta i chcemy ją używać do chleba, to musimy jej dodać mniej. Jeżeli hummusu będziemy używać jako dip do warzyw, to wody musimy dodać trochę więcej, żeby masa była rzadsza. Doprawić solą i pieprzem. Dokładnie wymieszać.

Tak przygotowany hummus przełożyć do miseczki, a wierzch polać oliwą z oliwek.

Podawać ze świeżym pieczywem, pokrojonymi w słupki marchewkami czy innymi warzywami według upodobań.

Smacznego!

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *