Oryginalny sos bolognese (ragù alla bolognese)

Oryginalny sos bolognese (ragù alla bolognese)

17 października 1982 r. Academia Italiana della Cucina opublikowała przepis na oryginalny sos bolognese, znany we Włoszech jako ragù alla bolognese. Do oryginalnego sosu nie dodaje się czosnku ani bazylii czy oregano. Sos przyprawia się jedynie solą i pieprzem, a cały sekret jego smaku leży w jego długim gotowaniu, które trwa co najmniej 2 godziny. Pod koniec gotowania dodaje się mleko, żeby złagodzić kwasowość pomidorów. Stąd też oryginalny bolognese ma kolor bardziej pomarańczowy, niż czerwony. Sos boloński podaje się zazwyczaj z makaronem tagliatelle, a nie, jak powszechnie się przyjęło, z makaronem spaghetti. Wynika to z prostej przyczyny, że sos jest zbyt ciężki na delikatne i cienkie spaghetti i spada z makaronu, zamiast przyklejać się do niego. Tagliatelle spełnia się w tej roli zdecydowanie lepiej. Sos jest naprawdę wart wypróbowania. Bardzo polecam!

Składniki:

  • 300 g mielonego mięsa wołowego,
  • 150 g boczku (oryginalnie włoska pancetta),
  • 50 g marchewki,
  • 50 g selera naciowego,
  • 50 g cebuli,
  • 300 g przecieru pomidorowego – passata lub zmiksowane pomidory z puszki,
  • 1/2 szklanki tłustego mleka,
  • 1/2 szklanki śmietanki 12-30% (opcjonalnie, ale jest zalecane),
  • 1/2 szklanki białego lub czerwonego wina wytrawnego,
  • sól i pieprz do smaku,
  • oliwa z oliwek.

W garnku podgrzać oliwę z oliwek i wrzucić do niego pokrojony drobno boczek. Podsmażyć na umiarkowanym ogniu do momentu zrumienienia.

Następnie dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę, seler naciowy i startą na tarce marchewkę. Obsmażyć.

Dodać mielone mięso i przesmażyć razem do momentu, aż mięso stanie się brązowe.

Do mięsa i warzyw wlać wino i gotować razem ok. 3 minuty, aż wino całkowicie odparuje. Następnie dodać przecier pomidorowy. Doprawić solą i pieprzem.

Przykryć i gotować na małym ogniu co najmniej 2 godziny. Od czasu do czasu mieszać.

W razie potrzeby można dodać trochę bulionu wołowego.

Pod koniec gotowania dodać mleko, żeby złagodzić kwasowość pomidorów.

W Bolonii dodaje się również do sosu śmietankę, gdy sos jest już gotowy. Nie jest to konieczne, ale jest zalecane.

Podawać z makaronem tagliatelle. Na koniec posypać startym parmezanem.

Źródło: accademiaitalianacucina.it

Smacznego! :)

Oryginalny sos bolognese (ragù alla bolognese)

Komentarze (10)

  1. To prawda, ten sos nabiera smaku po 4-5 a nawt 6 godzinach gotowania i nie ma nic wspólnego z powszechnie znanym smakiem bolognese, który serwowany jest i rozpowszechniany w paczce czy w słoiku przez kilka firm w Polsce. Podobnie jest również z innymi daniami. Pesto nie smakuje jak włoskie pesto, a mozzarella produkowana w Polsce nawet nie leżała obok włoskiej. Włoska mozzarella ma 2-3 dni dni przydatności do spożycia wiec nawet trudno ja sobie sprowadzić do Polski, żeby nie straciła świeżości, Tam nie kupisz jej zapakowanej w woreczek.

  2. Proponuję zrobić od razu dwie porcje, bo raz sos jest rewelacyjny, dwa co najmniej 4 godziny gotowania, więc będzie na drugi obiad. Dodałem do sosu smietankę 30%, pół szklanki i ja jak również żona i dzieci stwierdziły, że bez śmietanki sos jest lepszy.

    1. W oryginalnym przepisie na sos bolognese nie ma ma czosnku. Proszę przeczytać mój opis. Ale oczywiście każdy może modyfikować według swojego uznania :)

    1. Nie doda, proszę mi zaufać :) Ale to wersja opcjonalna. Można dodać tylko tłuste mleko (wymagane). Albo dodać jeszcze stopniowo śmietanki, próbując, czy nie danie nie jest za słodkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *