Chleb z serem i suszonymi pomidorami

Chleb z serem feta i suszonymi pomidorami

No i nic na to nie poradzę. Zakochałam się w chlebach pieczonych w żeliwnym garnku. :-) Ten wymaga więcej czasu, bo wyrasta od 12 do 16 godzin, ale co tam, na takie cudo warto poczekać. ;-) Chleb jest wilgotny, a już podczas pieczenia wyczuwalny jest aromat sera, suszonych pomidorów i suszonych ziół. Zawsze uważałam, że pieczenie chleba ma w sobie coś magicznego. W domu robi się od razu jakoś domowo i przytulnie, a fakt, że sami możemy upiec coś, co postrzegamy jako zarezerwowane dla prawdziwych piekarzy, sprawia, że czujemy jakiś rodzaj… hmmm… nobilitacji? Dzisiaj to koniec moich przemyśleń na temat chleba. :-) A Wy bierzcie mąkę w dłoń ;-) i zaczynajcie piec swój własny chleb. To nie jest tak trudne, jak się wydaje. :-)

Składniki (na garnek żeliwny o pojemności 3 l, średnica 23 cm):

  • 400 g mąki pszennej (dowolnej),
  • ok. 200 g sera (nie mogą to być zbyt miękkie sery, żeby nie wtopiły się w chleb. Ja użyłam 100 g sera feta i 50 g sera gouda) pokrojonego w 1 cm kostkę,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 20 g świeżych drożdży lub 3/4 łyżeczki suchych,
  • 300 ml ciepłej wody,
  • 1/2 słoiczka suszonych pomidorów pokrojonych w kostkę,
  • 2 łyżeczki suszonych ziół (użyłam bazylii i oregano).

Jeżeli robimy chleb na świeżych drożdżach, to drożdże kruszymy i wsypujemy do miski, zasypujemy 1 łyżeczką cukru i dodajemy 2 łyżki ciepłej wody. Nie mieszamy. Odstawiamy na ok. 10 minut.  Jeżeli używamy drożdży suchych, to pomijamy etap ze zrobieniem zaczynu i od razu mieszamy suche drożdże z pozostałymi składnikami.

Dodajemy wszystkie pozostałe składniki. Mieszamy i zostawiamy w misce na 12-16 godzin.

Następnego dnia przekładamy ciasto na ściereczkę mocno wysypaną mąką, tak żeby ciasto nam się nie przykleiło do ściereczki. Chwytając ściereczkę po obu stronach, uformować luźny bochenek, obtoczyć go w mące ze ściereczki. Przełożyć ze ściereczką do miski lub durszlaka, przykryć i odstawić do wyrośnięcia na 30-60 minut.

Garnek żeliwny włożyć z przykrywką do piekarnika i nagrzać go do 230°C. Zajęło mi to 20 minut.

Wyrośnięte ciasto przełożyć do garnka. Uważać, bo jest bardzo gorący! Przykryć pokrywką i wstawić do piekarnika na 20 minut. Następnie zdjąć pokrywkę i dopiekać 15-20 minut.

Chleb wyjąć z garnka i studzić na kratce.

Smacznego! :)

Źródło: pracowniawypiekow.blogspot.pl

Komentarze (2)

  1. Zawsze piekę tradycyjne pieczywo i w takiej wersji nigdy nie robiłam. Ciekawi mnie smak takiego chleba więc przepis zapisuję i na pewno upiekę. Dam znać jak wrażenia smakowe :))) Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *