Sernik z truskawkami

Sernik z truskawkami

Wszyscy, którzy mnie dobrze znają, wiedzą, że o wiele bardziej wolę konkretne jedzenie niż słodkie, ale dla sernika zawsze robię wyjątek.  A zwłaszcza dla sernika, który na samej górze ma dużą ilość świeżych truskawek. :-) Nie tylko pięknie wygląda, ale smakuje tak, że znika w dosłownie kilka chwil. Sernik jest pięknie równy i gładki dzięki temu, że jest pieczony w kąpieli wodnej. Koniecznie wypróbujcie, zanim skończy się sezon na te pyszne owoce. Równie dobrze smakuje z malinami.

Składniki (na tortownicę o średnicy 26 cm):

Spód:

  • 45 g masła,
  • 35 g mąki pszennej,
  • 30 g mąki ziemniaczanej,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 4 jajka,
  • 80 g + 2 łyżki cukru,
  • sól,
  • skórka starta z 1/2 cytryny.

Masa:

  • 900 g mielonego twarogu o pokojowej temperaturze (najlepszy jest z Piątnicy lub Wielunia),
  • 175 g śmietany kremówki 30%,
  • 30 g mąki ziemniaczanej,
  • 3 jajka,
  • 100 g + 220 g cukru.

Dodatkowo:

  • 600 g truskawek (lub malin),
  • 2 łyżki cukru pudru,
  • masło do tortownicy.

Spód i brzegi tortownicy posmarować masłem. Piekarnik rozgrzać do 175ºC.

Spód sernika: mąkę pszenną wymieszać z 30 g mąki ziemniaczanej i proszkiem do pieczenia. Rozbić 4 jajka, oddzielić białka od żółtek. Żółtka ubijać mikserem 3 minuty. Potem dodać do nich 80 g cukru i szczyptę soli. Ubijać dalej 5 minut. Kiedy masa będzie puszysta i jasnokremowa, porcjami wsypywać wymieszane wcześniej sypkie składniki. Stopniowo wlać stopione masło. Dodać skórkę cytrynową. Białka ubić z 2 łyżkami cukru na sztywno i porcjami dodawać do ucieranego ciasta. Delikatnie wymieszać łyżką. Ciasto wylać na spód przygotowanej formy. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 15 minut.

Masa serowa: około jednej czwartej mielonego twarogu wymieszać z 100 g cukru i 30 g mąki ziemniaczanej. Ucierać 3 minuty mikserem ustawionym na niskie obroty. Dodać resztę sera, 3 jajka i 220 g cukru. Mikser ustawić na najwyższe obroty. Dolać śmietanę, ucierać masę do momentu, aż wszystkie składniki dobrze się połączą.

Dwa duże kawałki folii aluminiowej ułożyć na krzyż na kuchennym blacie. Na środku postawić tortownicę z upieczonym spodem. Unieść wystające kawałki folii i dokładnie owinąć nimi brzeg tortownicy. Do tak przygotowanej formy nałożyć masę serową. Tortownicę ustawić w większym naczyniu żaroodpornym napełnionym wrzątkiem. Woda powinna sięgać do wysokości ok. 2,5 cm tortownicy. Jeśli nie mamy takiego dużego naczynia żaroodpornego, można również postawić tortownicę na głębokiej blaszce, która jest na wyposażeniu piekarnika. Całość wstawić do piekarnika. Piec godzinę. Po wyjęciu z piekarnika usunąć folię aluminiową i odstawić ciasto na godzinę do przestygnięcia. Potem przykryć je przezroczystą folią spożywczą i wstawić do lodówki na 4 godziny, a jeszcze lepiej na noc.

Truskawki (lub maliny) przebrać, opłukać, osuszyć na papierowym ręczniku. Zmiksować 200 g truskawek z cukrem pudrem i przetrzeć przez sitko. Tuż przed podaniem sernik polać musem truskawkowym i udekorować pozostałymi truskawkami przekrojonymi na połowę.

Smacznego! :)

Źródło: miesięcznik „Twój styl”

Sernik z truskawkami

Komentarze (6)

  1. Witam, jakiś czas temu trafiłam na tę stronę za namową Sąsiadki (Karoliny). I od tego czasu regularnie tu buszuję;) Przepisy często traktuję jako inspirację, dlatego nie trzymam się ich w 100%, ale chyba właśnie o to chodzi w tej „zabawie”! Głównie staram się przyspieszać albo upraszczać przepisy (bywam trochę leniwo-niecierpliwa). Wydaje mi się, że piekę dość podobny sernik, ale zamiast pieczonego spodu daję: zmielone herbatniki+roztopione masło. Wodę ustawiam w osobnym naczyniu na dole piekarnika, a na koniec (już po upieczeniu) daję polewę: kwaśna śmietana+cukier puder i jeszcze piekę 10min. Polecam wypróbować:)

    1. Nigdy nie próbowałam zrobić bez kremówki i z mąki orkiszowej, ale obawiam się, że mogłoby nie wyjść…

  2. Klasyczny sernik to jest to co lubi chyba wiekszość. Tak jak piszesz trzeba korzystać z uroków lata i dodawać świeże owoce gdzie tylko pojawia się taka możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *