Określenie kremowy idealnie pasuje do tego przepysznego sernika. Z dodatkiem wiśni i białej czekolady na wierzchu, otulony kruchym kakaowym ciastem – wszystkie te smaki tworzą idealną całość. U nas sernik ten pojawi się na Wielkanoc. Pięknie wygląda, a smakuje jeszcze lepiej. Nie jestem wielbicielką słodyczy, zdecydowanie szybciej wybiorę konkretne jedzenie, jak mięso czy sery :-), ale serniki uwielbiam, a ten jest naprawdę wyjątkowy. Koniecznie wypróbujcie.
Składniki (na tortownicę o średnicy 24 cm):
Spód:
- 1,5 szklanki mąki pszennej,
- 120 g masła,
- 6 łyżek cukru pudru,
- 2 żółtka (białka zachować),
- 2 łyżki kakao,
- 1 łyżka kwaśnej śmietany 12 lub 18%.
Masa serowa:
- 600 g sera trzykrotnie zmielonego (użyłam sera z wiaderka Piątnicy, jest rewelacyjny),
- 250 g serka mascarpone,
- 3/4 szklanki cukru,
- 16 g cukru waniliowego,
- 3 jajka,
- 1 budyń śmietankowy (lub waniliowy).
Dodatkowo:
- 200 g wiśni bez pestek (użyłam mrożonych),
- 100 g białej czekolady,
- kilka łyżek mleka.
Kruchy spód: mąkę przesiać z kakao, dodać żółtka, cukier, śmietanę i posiekane masło. Wyrobić gładkie ciasto i schłodzić godzinę w lodówce. Po tym czasie tortownicę o śr. 24 cm wyłożoną papierem do pieczenia wylepić schłodzonym ciastem wraz z bokami na 3/4 wysokości. Podpiec 12 minut w 180°C.
Masa serowa: 3 żółtka zmiksować z cukrem (normalnym i waniliowym) na gładką masę. Nadaj miksując, dodawać łyżkami ser (mielony oraz mascarpone) oraz proszek budyniowy. Na koniec delikatnie wymieszać (bez użycia miksera) z ubitą na sztywno pianą z białek (dodać też białka z kruchego ciasta). Ciasto wylać na podpieczony spód, wyrównać. Na wierzchu poukładać wiśnie, lekko docisnąć (wcześniej nie odmrażać, jeżeli używamy mrożonych).
Sernik wstawić do piekarnika nagrzanego do 170°C i piec 20 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 150°C i piec jeszcze ok. 55 minut. Wystudzić w zamkniętym piekarniku. Po wystygnięciu sernik najlepiej schłodzić jeszcze w lodówce (np. przez noc). Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej i połączyć z mlekiem. Jeżeli masa czekoladowa zrobi się gęsta, to należy dodać więcej mleka i energicznie wymieszać. Polać nią ostudzony sernik.
Smacznego :-)
Źródło: przeslijprzepis.pl
Dzieło sztuki:)
Dziękuję :)
czy myśli Pani że wiśnie z kompotu też się nadają?
Myślę, że tak. Pewnie będą tylko mniej kwaśne niż te mrożone. Proszę je tylko dobrze odsączyć z nadmiaru soku, np. kładąc je na papierowym ręczniku.
Ten sernik to naprawdę DZIEŁO sztuki sernikowej! :O) jadło sporo osób i wszyscy oniemieli z zachwytu! :))) Asiu – robię sama i podaję dalej !
Basiu, nawet nie wiesz, jak się cieszę, że smakuje i że podajesz przepis dalej :-)) Nie wiem, jak Twoje doświadczenia, ale ja ostatnio przekonałam się, jak ważny jest ser, którego używamy. Z Piątnicy jest rewelacyjny, zwarty i bez wody, a próbowałam ostatnio z serem Jana (luźny ser i woda na wierzchu), to też sernik wyszedł dobry, ale to już nie to samo – z Piątnicą zdecydowanie lepszy. I nie robię tutaj kryptoreklamy, tylko opisuję obiektywnie swoje doświadczenia. Może komuś się przyda :-) Pozdrawiam ciepło. Asia
Pycha.Miałam okazję spróbować zrobionego przez Ciebie ciociu :)
Dzięki, kochana :-*
A w którym momencie dodajemy serek mascarpone?
Ile czasu należy studzić w piekarniku?
Należy studzić tak długo, aż piekarnik zupełnie się ochłodzi, potem można go wyjąć i dalej studzić w temperaturze pokojowej. Na koniec najlepiej go jeszcze schłodzić w lodówce.