Opinie na temat kaczki są różne. Niektórych odstrasza ich specyficzny zapach i smak, a inni wręcz za nią przepadają. Zdecydowanie zaliczam się do tej drugiej grupy. Gdziekolwiek mam możliwość zamówienia jej w restauracji, to zawsze ją biorę. Najbardziej lubię ją z ciemnym sosem, podawaną z pyzami i modrą (czyt. czerwoną) kapustą. Tym razem wypróbowałam przepis na kaczkę z lekką domieszką słodyczy. Kaczkę na samym końcu smaruje się przygotowanym sosem karmelowo-pomarańczowym, a sok pomarańczowy i miód jest dodawany także do kapusty. Dla mnie bomba, ale ja o kaczce nigdy złego słowa nie powiem. ;-) Jeżeli lubicie kaczkę i nie boicie się połączenia jej ze słodkimi składnikami, to koniecznie spróbujcie ją przygotować.
Składniki:
- 1/2 główki czerwonej kapusty,
- 2,5 szklanki soku pomarańczowego z miąższem,
- 3 łyżki miodu,
- 5 łyżek octu winnego,
- 1 kaczka Pekin (moja miała ok. 2 kg),
- 20 ml oleju rzepakowego (trochę więcej niż 1 łyżka),
- 80 g cukru (ok. 7 łyżek),
- 80 g masła,
- sól, pieprz,
- zielona pietruszka do dekoracji.
Przygotowanie kapusty.
Kapustę siekamy, po czym wrzucamy ją do dużego garnka lub głębokiej patelni. Dodajemy 1 szklankę soku pomarańczowego, 2 łyżki miodu i 2 łyżki octu białego. Doprawiamy świeżo zmieloną solą i świeżo zmielonym pieprzem. Gotujemy bez przykrycia, od czasu do czasu mieszając. Kapustę dusimy ok. 1,5 godz. Jeżeli kapusta jest sucha, podlewamy ją 1/2 szklanki soku. Pod koniec doprawiamy odrobiną soli i pieprzu i jeszcze 1 łyżką miodu.
Przygotowanie kaczki.
Usuwamy nadmiar tłuszczu z boków wewnątrz kaczki (przy kuprze), obcinamy częściowo skrzydełka (druga torebka stawowa). Usuwamy resztę piór. Kaczkę doprawiamy solą i pieprzem od środka. Wiążemy. Następnie smarujemy olejem, doprawiamy z zewnątrz pieprzem i solą.
Pieczemy w temperaturze 160°C (termoobieg), licząc 20 minut na każde 1/2 kilograma. Kilka razy w ciągu pieczenia kaczkę można polewać tłuszczem, który się z niej wytapia. Uwaga, bo tłuszcz pryska!
Przygotowanie sosu.
W garnku rozpuszczamy 80 g cukru. Dodajemy 3 łyżki octu białego i jedną szklankę soku pomarańczowego. Należy uważać, bo karmel pryska! Karmel po wlaniu octu i soku zrobi się twardy, ale rozpuści się podczas gotowania. Wszystko mieszamy i podgotowujemy, aż sos zrobi się gęsty. Wyłączamy palnik pod garnkiem, następnie dodajemy 60-80 g zimnego masła, aby jeszcze zagęścić sos. Dodajemy do niego troszkę pieprzu.
Wyciągamy kaczkę z piekarnika. Smarujemy kaczkę sosem, resztę sosu podajemy w sosjerce. Podajemy z czerwoną kapustą.
Smacznego! :)
Źródło: kuchnialidla.pl