Naturalne sposoby barwienia jajek wielkanocnych

Naturalne sposoby barwienia jajek wielkanocnych

Podczas farbowania jajek należy pamiętać o tym, że będziemy je później jeść. Warto więc pofarbować je naturalnymi sposobami, a nie używając sztucznych barwników, bo barwniki przenikają też do samego jajka. Przygotowanie takich jajek wymaga dłuższego czasu przygotowania, ale efekty są naprawdę piękne, a, co równie ważne, o wiele zdrowsze niż podczas używania sztucznych barwników. Jajka farbowane naturalnymi sposobami nie zawsze wychodzą idealnie. Skorupka często nierównie się pokrywa, widoczne są plamki, ale według mnie to jest właśnie w nich najpiękniejsze. Każda pisanka jest inna i oryginalna. Kolory pisanek zależą od tego, jakiego barwnika użyjemy, jak długo będziemy je w nim moczyć, ale zależą także od koloru samej skorupki. Te o jasnych skorupkach farbują się łatwiej i lepiej niż te o ciemnym kolorze. Tak naprawdę w naturalnym barwieniu jajek ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Możemy tworzyć swoje własne mieszanki kolorów, a efekty mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć. Np. czerwona kapusta farbuje zazwyczaj jajka na piękny kolor niebieski, ale u mnie tym razem jajka postanowiły się zafarbować na kolor szmaragdowo-zielony. Ale czyż nie jest piękny? :-)

Zasada podczas farbowania jajek jest prosta. Najpierw gotujemy na wolnym ogniu przez ok.30-40 minut wywar z barwników, dodając ocet dla wzmocnienia koloru. Następnie wywar odcedzamy i gotujemy w nim surowe jajka (metoda na gorąco) lub moczymy w ostudzonym i odcedzonym wywarze już ugotowane jajka (metoda na zimno).

Podczas gotowania lub moczenia jajek w barwniku należy pamiętać o tym, żeby jajka były całe zakryte. W trakcie barwienia można jajka kilka razy obrócić, żeby równomiernie się pokryły. Co jakiś czas należy sprawdzać czy jajka zafarbowały się już na pożądany kolor.

Należy również pamiętać o tym, że wkładając jajka do gorącego wywaru mogą nam popękać. Warto więc je wcześniej namoczyć w osolonej wodzie.

  • Czerwony/bordowy – łuski cebuli

Łuski z ok.10-12 cebuli (ok. 3 spore garście łusek) zalewamy wodą (ok. 1 litra). Dodajemy 2-3 łyżki octu. Gotujemy ok. pół godziny. Wywar odcedzamy, wkładamy surowe jajka i gotujemy je na twardo. Po ugotowaniu zostawiamy je w wywarze na ok. pół godziny lub do uzyskania pożądanego koloru.

  • Żółty – kurkuma

2 łyżki kurkumy dodajemy na 1 szklankę wody. Kurkumę wsypujemy do garnka i zalewamy wodą. Dodajemy 2 łyżki octu. Do garnka wkładamy surowe jajka i gotujemy pół godziny. Następnie jajka pozostawiamy w gorącym wywarze do uzyskania pożądanego koloru. Jajka trzeba moczyć w wywarze ok. 2 godzin.

  • Niebieski, szmaragdowy/turkusowy – czerwona kapusta

Małą główkę kapusty kroimy w mniejsze kawałki i zalewamy 2 szklankami wody, dodajemy 2-3 łyżki octu i gotujemy pół godziny. Wywar odcedzamy, wkładamy surowe jajka i gotujemy je na twardo. Po ugotowaniu zostawiamy je w wywarze do uzyskania pożądanego koloru. Czerwona kapusta farbuje się dosyć długo. Jajka trzeba moczyć w wywarze z kapusty ok. 2 godzin.

  • Zielony – kurkuma + czerwona kapusta

Jajka pofarbować w kurkumie, a następnie włożyć na kilka sekund do wywaru z czerwonej kapusty.

Po uzyskaniu pożądanego koloru należy wyjąć jajka z wywaru, delikatnie osuszyć za pomocą ręcznika kuchennego i delikatnie posmarować olejem. Nadmiar oleju można usunąć delikatnie ręcznikiem. Kolory będą wtedy bardziej intensywne i będą się pięknie prezentować.

2 sposoby farbowania jajek:

  • Na ciepło – jajka gotujemy w przygotowanym wcześniej wywarze. Taka metoda daje najlepsze efekty. Kolory są bardziej intensywne i trwalsze.
  • Na zimno – wcześniej ugotowane jajka moczymy w przygotowanym wcześniej wywarze. Kolory będą mniej intensywne. Uwaga, farbowanie jajek tą metodą w kurkumie nie daje dobrych efektów.

Wskazówki:

  • Sposób na pękające jajka – należy je wcześniej moczyć w osolonej wodzie.
  • Im dłużej moczymy jajka w wywarze, tym intensywniejszy kolor uzyskamy.
  • Im jaśniejsza skorupka, tym intensywność kolorów jest lepsza.
  • Ocet dodany do wywaru wzmacnia jego kolor.
  • Do gotowania jajek warto użyć starego garnka, ponieważ trudno taki garnek później umyć, zwłaszcza po cebuli i po kurkumie.

Domowe sposoby barwienia jajek wielkanocnych

Naturalne sposoby barwienia jajek wielkanocnych

Naturalne sposoby barwienia jajek wielkanocnych

Naturalne sposoby barwienia jajek wielkanocnych

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *