Przygotowanie zakwasu jest dziecinnie proste. Wystarczy kilka składników i po kilku dniach jest już gotowy. Całkowity czas przygotowania to 4-5 dni, więc ze spokojem zdążycie przygotować go jeszcze na Święta. Można go przechowywać w lodówce do 2 tygodni, więc możecie zabrać się za przygotowania już dzisiaj. W sklepach można dostać bardzo dobre zakwasy na żurek, ale zawsze mam wrażenie, że coś, co jest przygotowane własnoręcznie, smakuje o wiele lepiej. :-) Zapraszam Was również do skorzystania z mojego wielokrotnie sprawdzonego przepisu na żurek.
Składniki:
- 1 litr przegotowanej, ciepłej wody,
- 1 szklanka mąki żytniej (najlepiej typ 2000),
- 2 ząbki czosnku,
- 2 liście laurowe,
- ok. 4 ziaren ziela angielskiego,
- ok.6 ziaren czarnego pieprzu,
- opcjonalnie: kawałek chleba na prawdziwym zakwasie (bez dodatku drożdży i polepszaczy).
Do czystego, wyparzonego słoika wsypujemy mąkę, kawałek chleba (np. piętkę), obrany i lekko rozgnieciony czosnek oraz liście laurowe, ziele angielskie i czarny pieprz. Wszystko zalewamy ciepłą i przegotowaną wodą, mieszamy i przykrywamy słoik gazą lub lnianą ściereczką. Obwiązujemy gumką lub sznurkiem. W żadnym wypadku nie można szczelnie zamykać słoika. Słoik odstawiamy na 4-5 dni w ciepłe miejsce. Raz dziennie mieszamy zawartość słoika.
Dodanie czosnku do zakwasu spowalnia trochę proces jego fermentacji, ale moim zdaniem zakwas na żurek musi być z dodatkiem czosnku.
Kawałek chleba na zakwasie dodany do zakwasu na żurek przyspiesza jego fermentację, ale musimy mieć pewność, że chleb jest naprawdę robiony na zakwasie, bez dodatku drożdży i polepszaczy. Jeżeli nie mamy takiego chleba, nie trzeba nic dodawać, zakwas będzie się po prostu robił 1-2 dni dłużej.
Po ok. 3 dniach można sprawdzić, czy zakwas jest już gotowy, wystarczy go powąchać (powinien mieć przyjemny, kwaskowy zapach) oraz go po prostu spróbować.
Kiedy zakwas się ukisi, wyjąć z niego czosnek, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy. Przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Słoika nie zamykać bardzo szczelnie.
Smacznego! :)