Zakwas na żurek

Zakwas na żurek

Przygotowanie zakwasu jest dziecinnie proste. Wystarczy kilka składników i po kilku dniach jest już gotowy. Całkowity czas przygotowania to 4-5 dni, więc ze spokojem zdążycie przygotować go jeszcze na Święta. Można go przechowywać w lodówce do 2 tygodni, więc możecie zabrać się za przygotowania już dzisiaj. W sklepach można dostać bardzo dobre zakwasy na żurek, ale zawsze mam wrażenie, że coś, co jest przygotowane własnoręcznie, smakuje o wiele lepiej :-) Zapraszam Was również do skorzystania z mojego wielokrotnie sprawdzonego przepisu na żurek

Składniki:

  • 1 litr przegotowanej, ciepłej wody
  • 1 szklanka mąki żytniej (najlepiej typ 2000)
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • ok. 4 ziaren ziela angielskiego
  • ok.6 ziaren czarnego pieprzu
  • opcjonalnie: kawalek chleba na prawdziwym zakwasie (bez dodatku drożdży i polepszaczy)

Do czystego, wyparzonego słoika wsypujemy mąkę, kawałek chleba (np. piętkę), obrany i lekko rozgnieciony czosnek oraz liście laurowe, ziele angielskie i czarny pieprz.  Wszystko zalewamy ciepłą i przegotowaną wodą, mieszamy i przykrywamy słoik gazą lub lnianą ściereczką. Obwiązujemy gumką lub sznurkiem. W żadnym wypadku nie można szczelnie zamykać słoika.  Słoik odstawiamy na 4-5 dni w ciepłe miejsce. Raz dziennie mieszamy zawartość słoika.

Dodanie czosnku do zakwasu spowalnia trochę proces jego fermentacji, ale moim zdaniem zakwas na żurek musi być z dodatkiem czosnku.

Kawałek chleba na zakwasie dodany do zakwasu na żurek przyspiesza jego fermentację, ale musimy mieć pewność, że chleb jest naprawdę robiony na zakwasie, bez dodatku drożdży i polepszaczy. Jeżeli nie mamy takiego chleba, nie trzeba nic dodawać, zakwas będzie się po prostu robił 1-2 dni dłużej.

Po ok. 3 dniach można sprawdzić, czy zakwas jest już gotowy, wystarczy go powąchać (powinien mieć przyjemny, kwaskowy zapach) oraz go po prostu spróbować.

Kiedy zakwas się ukisi, wyjąć z niego czosnek, pieprz, ziele angielskie i liść laurowy. Przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Słoika nie zamykać bardzo szczelnie.

Smacznego! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *