Prosty przepis na przecier z pieczonych pomidorów i czosnku. Tylko 3 składniki, a efekt gwarantowany. Przecier pomidorowy ma mnóstwo zastosowań – można go używać do zupy pomidorowej, jako sos do pizzy (dodając suszoną bazylię i oregano) czy jako bazę do klasycznego sosu pomidorowego. Z podanych składników wychodzi ok. 2-2,5 litra przecieru.
Pieczenie pomidorów ma mnóstwo zalet. Po upieczeniu skórka odchodzi bardzo łatwo. Dzięki pieczeniu pomidory i czosnek zyskują niepowtarzalny aromat. A samo przygotowanie jest również bardzo łatwe.
Czasami robię przecier od razu z 6 kg pomidorów i wtedy umieszczam je na 3 blachach (2 blachy z piekarnika i jedna duża do ciasta).
Koniecznie użyjcie pomidorów podłużnych typu Lima. Mają one dużo miąższu, a mało soku. Jeżeli macie taką funkcję w piekarniku, to włączcie termoobieg. Będziecie mieć pewność, że pomidory na wszystkich poziomach są dobrze dopieczone.
Składniki (na ok. 2-2,5 litra przecieru):
- 4 kg pomidorów (podłużnych typu Lima),
- 1 główka czosnku (100 g),
- 6 łyżek oliwy,
- 1 czubata łyżeczka soli.
Pomidory umyć i przekroić na pół. Główkę czosnku obrać z wierzchnich, odchodzących łupinek, ale nie obierać całego czosnku!
Pomidory wyłożyć skórką do dołu na 2 duże blachy, które są na wyposażeniu w piekarniku. Główkę czosnku podzielić na pół i każdą część włożyć na jedną blachę. Pomidory polać oliwą (po 3 łyżki na blachę).
Piekarnik nagrzać do 150°C (termoobieg), włożyć blachy z pomidorami. Piec 1,5 h godziny.
Po tym czasie pomidory wyjąć i zostawić na blaszkach do wystudzenia. Następnie obrać pomidory ze skórek, usunąć również miejsce, skąd wyrastają szypułki. Czosnek wycisnąć dokładnie z łupinek.
Obrane pomidory, wyciśnięty czosnek oraz wszystkie pozostałe na blaszce soki przełożyć do dużego garnka. Dodać 1 czubatą łyżeczkę soli. Wszystko zmiksować na gładką masę. Jeżeli ktoś nie lubi pestek, to można przecier przetrzeć przez sito. Przecier zagotować. Długość gotowania uzależniona jest od tego, jak gęsty przecier chcemy otrzymać. Jeżeli bardziej gęsty, to przecier gotujemy dłużej, aż do oczekiwanej konsystencji. Następnie przecier wlewamy do słoików, mocno zakręcamy i odstawiamy.
Słoiki z przecierem należy zapasteryzować. W tym celu polecam pasteryzację na sucho w piekarniku. Tą metodą można jednocześnie pasteryzować słoiki różnej wielkości, nie są potrzebne garnki i woda.
Kiedy słoiki już przestygną (nie muszą być całkowicie zimne), to blachę w piekarniku wykładamy ręcznikiem kuchennym. Na ręczniku układamy zakręcone słoiki tak, żeby się nie stykały. Zamykamy piekarnik. Dopiero wtedy włączamy piekarnik na 110-130°C (grzanie góra-dół). Czas trwania to 30 minut liczony od momentu nagrzania piekarnika. Po tym czasie piekarnik wyłączamy, a słoiki zostawiamy jeszcze w zamkniętym piekarniku na kolejne 30 minut. Następnie słoiki wyjmujemy.
Smacznego!