Podczas pieczenia tego ciasta po raz kolejny przekonałam się, że wspólne pieczenie i gotowanie sprawia największą radość. Tym razem w kuchni byłam ja i dwóch mężczyzn. :-) Efekty naszej wspólnej pracy możecie zobaczyć na zdjęciach. Mieszanie, odmierzanie, dodawanie składników, wylizywanie ciasta z miski i potem czekanie, aż się upiecze. A po wyjęciu ciasta z pieca niecierpliwe oczekiwanie „Czy można już zjeść?” – „Nie, jeszcze za gorące”. Minęło pół minuty… „No dobra, jemy”. :-) Bo gotowanie i pieczenie ma sprawiać radość. :-)
Idealne letnie ciasto, pieczone z dodatkiem borówek i jogurtu naturalnego. Ciasto jest wilgotne i zbite. Po upieczeniu wygląda trochę, jakby miało zakalec, ale takie właśnie ma być. Nie jest bardzo słodkie, ale jak dla mnie to jest takie akurat. Bardzo polecam.
Składniki (na foremkę keksówkę):
- 2 jajka,
- 100 g cukru,
- 2 żółtka,
- 250 g chudego jogurtu naturalnego,
- 1 łyżeczka naturalnego olejku waniliowego,
- szczypta soli,
- 200 g mąki pszennej,
- 50 g skrobi pszennej lub ziemniaczanej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 80 g oleju roślinnego,
- 125 g świeżych borówek.
Ucierać jajka z cukrem na puszystą masę. Ucierając, dodać żółtka, jogurt, olejek waniliowy i sól. Następnie dodać mąkę, skrobię i proszek do pieczenia (wcześniej wymieszane i przesiane) i wymieszać szpatułką. Na koniec wlać powoli olej i utrzeć na gładkie ciasto bez grudek. Wsypać borówki (wcześniej je umyć i osuszyć), delikatnie wymieszać i przełożyć ciasto do formy, mniej więcej do 3/4 wysokości.
Piec w temperaturze 160°C przez około 50 minut. Po wystygnięciu wyjąć z formy.
Smacznego! :)
Źródło: Sigrid Verbert „Smakowite prezenty – słodkie i słone przysmaki na cały rok”
Ciasta jogurtowe uwielbiam
Wygląda niesamowicie apetycznie. Jego struktura zdecydowanie do mnie przemawia – uwielbiam lekko wilgotne ciasta.
Jakiego dokładnie jogurtu naturalnego Pani użyła? Jaki nadaje się najlepiej?
Poprawiła bym przepis o używanie jajek i jogurtu w temperaturze pokojowej oraz delikatne obsypanie borówek mąką ;) niby mały szczegół ale bardzo istotny dla wypieków. No i mniejsze ryzyko zakalca ;)